LAJMI I GEZUAR

Atdheu ynė i vėrtetė shpirtėror nuk ėshtė as kjo tokė, nukjanė as sferat e ulta shpirtėrore. Atdheu ynė i parė janė qiejt, nė tė cilėtjetonim tė gjithė ne dikur si ėngjėj tė pastėr, pranė Zotit. Si ėshtė atdheu ynė? Me dritė, harmoni, shėndet. Zoti na dha pėr mbret pėr gjithė kohėrat Krishtin, birin e parė dhe tė vetėm tė lindur prej Tij.

Pas njė kohe tė gjatė, Luciferi biri i dytė i Zotit, filloi tė kėrkonte nga zilia, tė bėhej vete_mbret nė vend tė vėllait tė tij. Zoti priste plot durim vendimin e ēdo krijese dhe kush nuk zgjodhi me qartėsi Krishtin si mbret tė ligjshėm, hyri nė mėkat me mendjemadhėsi dhe nuk mund tė qėndronte me nė qiell. Me drejtuesin e rremė Luēiferin u rrėzuam edhe ne nė thellėsitė e errėsirės dhe u burgosėm nė mbretėrinė e ftohtė e pa dashuri tė shkatėrrimit. Njė humnerė e thellė na ndalonte ne tė ktheheshim nė qiell. Ne qanim edhe pėr humbjen e gjithckaje tė familjes sonė shpirtėrore, qė Krishti besnik i mbajti nė qiell: fėmijė, prinder, vėllezėr e motra, burra e gra!

Krishti in lut Zotit ta lejonte pėr tėnacliruar ne nga mėkati i rėnies dhe Zoti e lejoi. Krishti u bė njeri nė kėtė toke me emrin Jesu. Ai shpallte tė vėrtetėn, dashurinė, paqen dhe u qėndronte tundimit dhe sė keqes. Tė nxitur, njerėzit e tallnin, e torturonin dhe mė nė fund e mbėrthyen me gozhda nė kryq me tė padrejtė. Para se tė vdiste, Jesui i fali tė gjithė torturuesit e tij. Kėshtu ai mbeti i papėrkulur nė dashurinė e tij pėr tjetrin dhe ne dashurinė pėr Zotin. Ai filloi luftėn nė botėn shpirtėrore kundėr Luēiferit dhe fitoi. Ai e kufizoi pushtetin e Luēiferit, hapi tė gjitha burgjet shpirtėrore dhe kushdo qė dėshiron, mund tė kthehet nė lirinė e qiellit. Ky ėshtė LAJMI i GEZUAR, sepse Krishti ndėrtoi njė urė, e cila lidh humnerėn me atdheum tonė tė vėrtetė. Kush dėshiron, mund tė zgjedhė lirinė!
Megjithatė shumė (njerėz) kanė njollosur pamjen e tyre shpirtėrore me mėkate tė reja dhe me shkelje tė ligieve te Zotit. Njohjqė nėqiell ka vetėm pastrim dhe njerėz tė pastruar, ėshtė e rėndėsishme qė tė pastrohemi nga ndyrėsirat. Kjo mund tė bėhet me anėn e njohjes sė ndershme dhe pendimit tė thellė. Njohja dhe pendimi janė mė tė rėndėsishėm pėr shpirtin, se zgjatja e qėndrimit nė errėsirė. Secili mund t'i bėje Zotit - me anėn e Jesu Krishtit - njohjen dhe pendimin e tij me njė lutje dhe t'i ofrojė Zotit mėshirėplotė qė t'i vėrė nė vend.
Nėse shpresojmė falje nga Zoti, ėshtė me rėndėsi, qė edhe ne tė falim tė gjithė ata, qė kanė gabuar ndaj nesh! Ne duhet tė heqim dorė nga ēdo ndėshkim, gjersa pranojmė drejtėsinė e Zotit! Eshtė e vėrtetė se askush dhe asgjė nuk mund t'i ndalojė ata qė duan tė kthehen nė qiell.
Verdimtar ėshtė' vullneti personal! Ēdo njeri me vullnet tė mirė merr ndihmės shpirtėror dhe kishėtar qė i qėndron nė krah.
 Ka rėndėsi qė t'u hapesh ndihmėsave tė tillė. Eshtė njė fjalė e njohur pėr ata qė kthehen nė atdhe, qė ėshtė njėkohėsisht (himni) lavdėrim i Zotit dhe thirrje e fitores sė Mesisė Jesu: HALELUJA! Kjo fjalė vepron shpirtėrisht si njė dritė!
Detyrėn pėrtė shpallur LAJMIN e GEZUAR mund ta marrė pėrsipėr secili! Tregou gjithė atyre qė takon, se ēfarė ka bėrė pėr ne Jesu Krishti, si na ēliroi dhe se, vėrtet, secili mund te arrijė pėrsėri Atdheun e lirė, te vėrtetė: Qiellin. Ky ėshtė qėllimi i madh i jetės pėr tėrė kriJ'esat e rėna.

 

INTERNATIONAL: